9092305967

خط تخصصی روانشناسی-استان تهران

تماس ازسراسرکشور  02188990538

 

در کل کلمه مشاوره روانشناسی به فعالیت هایی مربوط است که در خلال آن، فرد رهنمودهایی دریافت می کند که به کمک آنها می تواند بر مشکلاتش غلبه کند.

در دنیای امروزه با مسائل و مشکلات بسیاری رو به رو هستیم و هیچ کس مصون از بحران های زندگی نیست. تغییر و تحولات همیشه در زندگی رخ می دهد و ما نمی توانیم با نادیده گرفتن و انکار آنها صورت مساله را پاک کنیم. مسائل زندگی اگر در زمان درست حل نشوند و چاره ای برای آنها اندیشیده نشود، مثل یک گلوله برفی که از بالای کوه به پایین می لغزد و در آخر تبدیل به بهمن می شود، به یک بهمنی تبدیل می شوند که زندگی ما و اطرافیان را با سختی رو به رو می کنند. این مشکلات قطعا ما را دچار اضطراب، تردید، نگرانی و تعارض و …. می کنند. بنابراین ما نیازمند این هستیم که در زمان درست تصمیم درست بگیریم اما  به دلیل محدود بودن زمان نمی توانیم دانش و تجربه کافی کسب کنیم که بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم و راه حل کم خطرتری را انتخاب کنیم.  بنابراین به همفکری با دیگران نیاز داریم که در کمترین زمان بهترین رهنمودها را برای ما داشته باشند. البته دیگرانی که دانش و مهارت کافی و لازم را در جهت حل مشکل ما داشته باشند. از تمام زوایا به قضیه بنگرند و نگاه قضاوتی نسبت به ما نداشته باشند و در عین حال با تمام ابعاد روحی و روانی ما آشنا باشند.

البته وقتی شرایط جدیدی در زندگی ما پیش می آید برای سازگاری با موقعیت جدید باید تلاش کنیم و این تلاش به خودی خود استرس زاست. اما این استرس طبیعی است اما اگر احساسات منفی از حد طبیعی بیشتر شود، می تواند باعث کاهش تمرکز، آرامش شده، عملکرد ما را مختل کرده و تهدیدی برای سلامت هم جسم و هم روان ما باشد. دقیقا در این شرایط است که وجود یک فرد متخصص در زمینه سلامت روان اهمیت پیدا می کند. مشاوره روان شناسی انجام کار خاصی برای شما نیست. بلکه یک تعامل پویاست که با صحبت کردن درباره نگرانی ها، مسائل، روابط، باورها، احساسات و رفتار های شما آغاز می گردد و در طی جلسات مشاوره روانشناسی با همراهی روان شناس شما به درستی با چارچوب و ابعاد مختلف مسئله ی خود آشنا می شوید و به نوعی مشکل شما یکبار دیگر در جلسات مشاوره روانشناسی و در حضور یک متخصص بازشناسی و تعریف می گردد و به این طریق راه حل های جدیدی که شاید تاکنون به آنها فکر نکرده اید و با تکرار الگوها و راه حل های قبلی خود همواره با شکست مواجه شده اید و از مسیر درست منحرف شده اید، به بحث و گفت و گو گذاشته می شود. مشاور راه حل مشخصی را به شما ارائه نمی دهد و انتخاب شما را محدود نکرده و در تصمیم گیری شما دخالت نمی کند. در واقع شما با کمک روانشناس متخصص راه حل های مختلفی را محک می زنید و با کمک او می خواهید که “بهترین” و “درست ترین” تصمیم را بگیرید. به نوعی دیگر تصمیم گیرنده نهایی شما هستید. چون برخی از افراد فکر می کنند وقتی به روانشناس مراجعه می کنند به این معنی است که باید تمام حرف های روان شناس را گوش دهند و آنها به جلسه آمده اند تا قانع شوند که راه حل و یا رفتار آنها اشتباه است و از این به بعد باید دقیقا طبق گفته های روانشناس عمل کنند. اما این تفکر صحیح نیست. مشاور با تبیین پیامدهای احتمالی تصمیم شما، به انتخاب شما کمک می کند. به عبارتی دیگر مشاور “تسهیل کننده است؛ نه تصمیم گیرنده”.  وقتی شما با کمک یکدیگر راه حل مناسب را انتخاب کردید در راستای اجرا و به ثمر رسیدن تصمیم درست و منطقی خود یاری و حمایت مشاور خود را دارید.

مشاوره روانشناسی

یک مشاور و روان شناس خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا بتوان به او اعتماد کرد؟

1.خلاق و نوآور باشد.

2.توانایی و تبحر کافی در تجزیه و تحلیل مسائل و مشکلات را داشته باشد.

3.بتواند پا به پای شما هیجانات و احساسات شما نظیر: غم، امید، احساس خوشبختی  را به گونه ای درک کند که شما واقعا احساس کنید درک شده اید و به آرامش برسید.

4.رابطه ای را با شما برقرار کند که احساس اعتماد کنید و در آن امنیت داشته باشید. به طوری که به راحتی بتوانید در مورد تمام مشکلات زندگی خود صحبت کنید.

5.در رابطه با مشاور احساس کنید که قضاوت نمی شوید.

  1. در مواقع بحران توانایی تصمیم گیری به موقع را داشته باشد.

7.توانایی تحمل انتقاد، تحقیر، خشم و بی اعتنایی مراجع را داشته باشد.

8.بدون هیچ گونه تحریفی در مورد تخصص و مرتبه علمی و تحصیلی خود در صورت لزوم توضیح دهد.

9.مشاور باید به شخصیت مراجع احترام بگذارد و بدون توجه به عقیده، موقعیت اجتماعی، نژاد وضع مالی مراجع برای او قدر و ارزش قائل شود.

تفاوت مشاوره روان شناسی و روان درمانی چیست؟

مراجعه به مشاور و روان شناس فقط برای گروه خاصی از افراد نیست. بلکه هر کسی می تواند در هر  موقعیتی احتیاج به مشاوره روانشناسی پیدا کند، به خصوص زمانی که بخواهد جوانب مختلف تصمیم و حرکت زندگی خود را بهتر بسنجد. در مورد روان درمانی معمولا به دلیل عمق و گستردگی موضوعات، فرد در همه و یا اکثر موقعیت های زندگی  به نحوی  دچار اختلال روان شناختی است و عملکردش در تمام زمینه های زندگی مختل شده است. در حالیکه در مشاوره روانشناسی تنها یک و یا چند موضوع از یک موقعیت خاص موضوع مشاوره روانشناسی قرار می گیرد. مثلا : مشکلات خانوادگی، مشکلات شغلی، مشکلات تمرکز حواس، مشکلات از دست دادن افراد نزدیک و سوگواری، تعارض با شریک زندگی، مشکلات طلاق و جدایی، مشکلات انزوا و تنهایی، انتخاب همسر و دوست، مشکلات تربیت فرزندان و ….

این موضوعات بطور معمول در روان درمانی هم مطرح هستند ولی شاخص اصلی در کار مشاوره روان شناسی در این است که فرد مراجعه کننده ، ظرفیت مناسبی برای تغییر و امکان استفاده از راه حل ها و رهنمودهای روانشناس را دارد.  علاوه بر آن جلسات مشاوره روانشناسی محدود تر از جلسات روان درمانی است. زیرا مشکلات خیلی ریشه دار نیست و نیاز به تحلیل بیشتر ندارد و فرد با یک یا چند مشکل مشخص به روان شناس مراجعه می کند. و در جلسات کمتری می تواند به نتیجه دلخواه برسد.

مشکلات مربوط به خدمات سلامت روان و مشاوره روان شناسی                                                    

دلایل زیادی برای مراجعه نکردن مردم در ایران به روان شناس و روان پزشک وجود دارد. اما عمده دلیل آن این است که هزینه ی این جلسات بالاست و هر فردی از لحاظ مالی قادر نیست که چندین جلسات روان درمانی را تا حل شدن مشکلش و بهبود حالش را بگذراند. این خدمات تحت پوشش بیمه قرار ندارند. به همین خاطر اگر فردی خیلی نیازمند این خدمات باشد در حد یک و یا دو جلسه به روان شناس مراجعه می کند.

مطالعاتی در خصوص وضعیت سلامت روان در کشور از سال 1341 انجام شده است، نشان می دهد که میزان شیوع اختلالات در طی 9 سال به 6/18 درصد رسیده است. علاوه بر آن در سال های 1378 تا 1390 پیمایش هایی در زمینه سلامت روان در ایران انجام گرفته که مورد اعتماد و استناد سیاست گذاران سلامت است. در همین پیمایش ها 6/23 درصد از جمعیت 18 تا 64 ساله به یکی از انواع اختلالات روان مبتلا هستند. این عدد کمی نگران کننده است و بر لزوم سهل الوصول کردن خدمان روان شناختی اشاره دارد.

زمان

میزان شیوع اختلالات روانی سن افراد مبتلا
سال 1341 تا 1350 9/11 درصد تا 6/18درصد
سال 1378 تا 1390 6/23 درصد 18 تا 64 ساله

این درصد ها به خوبی نمایان گر جدی گرفتن اجرایی کردن این خدمات در کشور است. که درپی آن باید  نهایی و قطعی شدن سند سلامت روان مد نظر باشد.

حتی آماری هم در خصوص تعداد تخت روان پزشکی موجود است. که توزیع تخت در تمام استان ها عادلانه نبود. زیرا بیمارانی که در وضعیت حاد قرار دارند باید حتما بستری شوند تا تحت نظر باشند. در این آمارها تعداد تخت های اوژانس روان پزشکی در 17 استان کشور صفر بود.تعداد تخت روان پزشکی کودکان در 23 استان صفر بود. و 9 استان هم از لحاظ داشتن بیمارستان تخصصی روانپزشکی از وجود این مراکز محروم بودند.

تعداد تخت روانپزشکی در کل کشور تعداد تخت اورژانسی روانپزشکی تعداد تخت روانپزشکی اطفال بیمارستان تخصصی روانپزشکی تعداد روانپزشکان در کل کشور پزشک عمومی دوره دیده در این زمینه
12 هزارنفر 248نفر 229نفر 34نفر 1000نفر سه هزار و 800نفر

این تعداد روانپزشک و پزشک عمومی دوره دیده حدود 80 درصد از مراجعینی که روستانشین بودند و به خدمان روانشناختی نیاز داشتند که تامین می کردند. اما این آمار و ارقام قدرت چندانی نداشت تا جدی گرفتن خدمات بهداشت روان در اولویت کار دولت قرار بگیرد و همیشه برنامه ای بود که به تعویق می افتاد.

در سال 90 که پیمایش کشوری سلامت روان انجام شد . نگرانی های جدیدی را در خصوص افزایش شیوع اختلالات روانی در کشور را نشان می داد.

زمان شیوع اختلالات روان شیوع اختلالات روان به تفکیک مکان شیوع اختلالات در شهر تهران
 

سال 1378

 

کل: 21 درصد جمعیت روستایی: 3/21درصد

جمعیت شهری:9/20درصد

 

5/21 درصد

 

 

زنان: 9/25درصد

مردان:9/14درصد

 

سال 1380

کل:10/17درصد جمعیت روستایی: 36/9 درصد

جمعیت شهری:59/12درصد

 

زنان:4/23درصد

مردان:86/10

 

سال1390

کل:6/23 درصد  

 

زنان:5/26درصد

مردان:8/20درصد

آمار جداول بالا از اجرا شدن طرح ملی سلامت و بیماری که بر روی 35 هزار و 14 نفر از جمعیت روستایی و شهری انجام شد، بدست آمده است. میزان شیوع اختلالات شدید در جمعیت بالاتر از 15 سال کشور، 6/0 درصد بود که 5/20 درصد متاهل ها و 4/42 درصد افراد طلاق گرفته دچار اختلالات سایکوتیک بودند. در پیمایش سال 1380 مشخص شد که بیماری ای روان رتبه دوم بیماری ها را به خود اختصاص داده است. که میزان شیوع اختلالات سایکوتیک 89/0 درصد  افزایش داشته است. در مورد مبتلا به افسردگی که در بین مردم شاید شایع تر باشد، 5/15 درصد زنان و 7/10 درصد مردت به افسردگی دچار بودند. افرادی هم بودند که در پی مبتلا شدن به اختلالات روان به فکر خودکشی بودند.

افرادی که قبل از پیمایش به فکر خودکشی بودند داشتن برنامه مشخص برای خودکشی اقدام به خودکشی
2/6 درصد 04/4 درصد 3/1 درصد

در مورد درمان و شرایط آن و بیمه ای که تعلق گرفته آمار زیر بدست آمده است:

مراجعه برای دریافت خدمات درمانی استفاده از بیمه به طور موفق مراجعه نکردن به خاطر فقدان پوشش بیمه  

انصراف از ادامه درمان

44درصد 45 درصد 6/26 درصد 41 درصد

از بین مبتلایان به انواع بیماری های روان که به بستری نیاز داشتند، 56 درصد به علت مشکل در پرداخت هزینه بستری و 5/32 درصد به علت محرومیت از پوشش بیمه اصلا اقدامی برای بستری شدن انجام نداده اند.

روان شناسان به نام زیادی همچون فروید، آدلر، یونگ و … در مورد روان شناسی فردی صحبت کرده اند. در روان نشاسی فردی هدفی که دنبال می شود این است که انگیزه رفتار آدمی پیدا شود و بعد از آن مشخص شود که کارکردهای اشتباه در کجا و به چه دلیل اتفاق می افتد و این موارد رفع شده و در نهایت فرد به خودشکوفایی برسد و احساس رضایت مندی در زندگی داشته و با کیفیت زندگی کند. به طور مثال آدلر معتقد بود که فرق بین افرادی که به هنجار هستند و افرادی که نا به هنجار هستند یک بحث کمی است نه کیفی. در مورد حقارتی که او صحبت می کند، در حین درمان متوجه شد که بیماران اکثرا از ضعف و یا نقص یکی از اعضای بدن خود شکایت می کنند. و این را دست آویزی قرار می دهند تا از انجام کارهای سخت خودداری کنند و یا وقتی که با موفقیت رو به رو نمی شوند و شکست می خورند، بهانه تراشی می کنند  و می خواهند دلیل کم کاری خود را پنهان کنند. وقتی که فرد به لحاظ درونی مشکل داشته باشد و نتواند خود و دنیای درونی خود را به درستی درک کند، مثلا نداند الان حال من چگونه است و اگر حالم خب نیست، برای این حال بد خودم چه کاری می توانم انجام دهم، در این مواقع در تمام زمینه های زندگی دچار مشکل می شود. و نمی تواند با افراد دیگر هم رابطه درستی داشته باشد. چون وقتی من در درون خودم مشکلی دارم و یا این که با هیجانات خودم آشنا نیستم و اصلا نمی دانم چه چیزی مرا خوشحال می کند و چه چیزی حال مرا بد می کند، و یا تنظیم هیجانی ندارم، مشخص است که نمی توانم رفتار و عکس العمل های خودم را هم به صورت منظم تحلیل کنم. برای همین فرد برای این که به خودشکوفایی برسد و اول خودش به خودش کمک کند باید با زوایای مختلف وجود خود آشنا باشد و بداند دلیل و منشا هر فکر ور فتارش چیست.