9099071369

تماس ازسراسرکشور ازخط ثابت بدون کد

مشاوره تلفنی ازدواج چیست؟

بهترین زمان برای گرفتن مشاوره تلفنی ازدواج چه موقعی است؟

از نظر علمی مراجعه برای گرفتن مشاوره تلفنی ازدواج زمانی که هنوز هیچ صحبتی بین افراد نشده است، اقدام درستی یست، بعلاوه مراجعه افراد بعد از مدت ها حرف زدن و رابطه داشتن و شکل گرفتن علاقه، تاثیر چندانی در تصمیم گیری زوجین نخواهد داشت ، بنابراین بهترین و مناسب ترین زمان برای مراجعه به مشاور زمانی است که هر دو طرف تا حدودی آمادگی لازم را یافته و به طور میانگین 15 ساعت با طرف مقابل درباره مسائل مختلف صحبت کرده است.

در این بین اگر لازم باشد مشاوران از خانواده ها هم دعوت می کنند تا در جلسات حضور یابند و از آن جا که بیشترین بار مسئولیت ازدواج و انتخابپ بر عهده دوطرف است، معمولا مشاوران بیشتر جلسات را با حضور دختر و پسر برگزار می کنند. بعد گرفتن تست های شخصیت و تفسیر آن، اگر جریان مشاوره خوب پیش رود  حضور در 2 الی سه جلسه مشاوره تلفنی ازدواج کافیت می کند. اگر مشاور تشخیص دهد که نیاز به برگزاری جلسه اضافه وجود دارد قصد آن را دارد تا در این جلسه در مورد عواقب احتمالی چنین انتخابی صحبت کند تا زوج ها بتوانند با دید و بینشی صحیح مدلی برای خانواده موفق ترسیم  کرده و بر آن اساس دست به انتخاب بزنند.

چرا باید قبل از ازدواج مشاوره تلفنی ازدواج بگیریم؟

این موضوع که زوجین باید قبل از هر گونه اقدامی از یک مشاور کمک بگیرند توصیه موکد کارشناسان بسیاری است. این توصیه بخصوص از آنجا جدی تر شده است که رسانه ها در سال های گذشته آمار نگران کننده ای را در خصوص میزان طلاق های صورت گرفته زوجین به خصوص در 5 سال اول زندگی مشترک منتشر کرده اند.  به همین دلیل است که بحث نیاز به دریافت مشاوره تلفنی ازدواج برای زوج های جوان به طور جدی مطرح می شود. متاسفانه  جوانان در کشور ما خیلی وقت ها اطلاعات کافی از موضوعات و مباحث مشاوره تلفنی ازدواج که مشاوران در اختیار آنها می گذارند نداشته، یا گاهی احساس می کنند به دلیل اینکه به حد مطلوبی از استقلال مالی و خانوادگی رسیده اند، می توانند بدون مشورت با افراد دیگر و متخصصان این امر بهترین انتخاب را داشته باشند.

عده ای دیگر از آنان نیز در انتخاب معیار های صحیح و مناسب اشتباه می کنند و با مشورت دوستان و اطرافیان خود برخی ملاک های کلیشه ای را برای همسرشان در نظر می گیرند و زمانی که دختر یا پسری با این شرایط را پیدا می کنند احساس می کنند به زوج رویایی شان دست یافته اند و به طور هیجانی و احساسای دست به انتخاب می زنند. اگرچه این ملاک ها، ملاک های عرفی جامعه ما هستند ولی  این نکته را باید در نظر داشت که در عرف این ملاک ها نه به صورت جزئی بلکه به صورت کلی مورد توجه قرار گرفته است. این در حالی است که روانشناس یا مشاور در زمینه ازدواج، از طریق مصاحبه، گرقتن تست های مختلف و ابزار های تخصصی دیگر همه این موارد را با فاکتورهای جزئی مورد ارزیابی قرار می دهد تا بتواند بررسی درست شخصیتی از زوجین ارائه دهد.

برای مشاوره روانشناسی تلفنی با روان نو تماس بگیرید

در واقع مشاور یا روانشناس تلاش می کند دیدگاه ها، نگرش ها، فرهنگ، خلق و خو و اهداف هر یک زوجین را در زندگی مورد بررسی قرار بدهد و طرف مقابل را با این موارد ها آشنا کند. شناخت این موضوعات در همان ابتدای آشنایی و تشکیل زندگی مشترک بسیارمهم است زیرا تنها با شناخت این جزئیات است که زوج ها می توانند به طور صحیح به این نتیجه برسند که آیا می توانند با هم ادامه مسیر بدهند یا خیر. مثلا اگر زوجی می خواهند به یک هدف مشترک برسند مشاور این موضوع را اینگونه بررسی می کند که ببیند آیا این زوج سرعت حرکت شان برای رسیدن به آن هدف به یک اندازه است یا خیر. اگر به یک میزان نباشد توصیه می کند تا در مورد آن هدف بیشتر صحبت بکنند تا در آینده مشکلی برایشان پیش نیاید.

سیر و روند بررسی مسائل در جلسات مشاوره تلفنی ازدواج به این صورت ایت که زوجین باید در مرحله اول از نظر رفتاری، خانوادگی، سبک زندگی و تحصیلات باید مورد بررسی قرار گیرند. اگر این مرحله مثبت بود باید در مراحل دیگر به لحاظ ذهنی و تفکراتی که دارند بررسی شوند تا نکات مشترک و غیر مشترک ذهنی شان مشخص گردد سپس از جهت نوع نگاه به زندگی و سرگرمی و تفریحاتی که می خواهند داشته باشند و لحظات مشترکشان مورد ارزیابی قرار می گیرد. در اصل همه اینها مرحله به مرحله است و بهتر است به صورت اجمالی بررسی شوند. اگر مشاوره تلفنی ازدواج قبل از ازدواج بر اساس معیارها و شرایط مناسب صورت پذیرد و مشاور از تخصص، آگاهی و اطلاعات کافی برخوردار باشد، به زوجین کمک زیادی خواهد شد.

بنابراین هر دو نفری که برای مشاوره تلفنی ازدواج پیش از ازدواج مراجعه می کنند، باید با صداقت کامل مسائل خود را با مشاور در میان گذاشته و به عبارتی دیگر تسلیم مشاور باشند و این نکته را در نظر داشته باشند که مشاوران تنها موضوعات، خطرات و مسائل پیش روی افراد را موشکافی کرده و برای آن ها توضیح می دهند و هیچ گاه توصیه به ازدواج نمی کنند، همان طور که هیچ گاه توصیه به طلاق نمی کنند و در نهایت این خود افراد هستند که دست به انتخاب و تصمیم گیری خواهند زد. در واقع آن ها با بکارگیری تعاریف و فرمول های علمی و بررسی مولفه های تاثیرگذار در ازدواج، مسائل پیش روی جوانان را به آنان یادآوری و درصد موفقیت یک ازدواج و خطرات آن را گوشزد می کنند.

مشاوران به هیچ عنوان اطلاعات خصوصی افراد را در اختیار فرد مقابل قرار نخواهند داد بلکه به طور غیر مستقیم دو طرف را متوجه تناقض ها می کنند، بنابراین بهتر است جوانان قبل از ازدواج از مشاور حاذق در حوزه خانواده و ازدواج کمک بگیرند. خوب است بدانیم مشاوره تلفنی ازدواج به یک فرآیند تخصصی تبدیل شده و در همه جای دنیا مرسوم شده است. اهمیت این مشاوره زمانی واضح تر می شود که به این نکته توجه داشته باشیم که انسان ها از یکدیگر شناخت کافی ندارند، بنابراین به منظور دستیابی به این شناخت برای ازدواج و تشکیل زندگی به کمک مشاور نیاز داریم.

محققان و کارشناسان این امر معتقدند مشاوره قبل از ازدواج آن قدر اهمیت دارد که زوجین باید برای آن وقت زیادی بگذارد. در واقع ازدواج تولد دیگری است که انسان به اختیار آن را انتخاب می کند و به اختیار خود تصمیم به تشکیل زندگی مشترک می گیرد. بنابراین یک مشاور متخصص و حاذق می تواند به فرد درچنین انتخاب مهمی کمک کند.  این نکته نیز حائز اهمیت است که بدانیم فردی آمادگی ازدواج دارد که بتواند تعهد پایدار داشته باشد، یعنی برای فردی که وارد زندگی او شده است ارش و احترام قائل باشد، زندگی بالنده ای داشته باشد، باعث آرامش او باشد، سرعت حرکت شریک زندگی خود  را به سوی تعالی و پیشرفت بیشتر کند و اگر چنین نباشد، در واقع ازدواج تنها راهکاری خواهد بود در جهت رفع بخشی از نیازهای اولیه و ابتدایی انسانی که به فرد برای پیشرفت و ارتقا کمک نخواهد کرد.

زوجین باید برای انتخاب مناسب و صحیح همسر معیار ها و ضوابط مهمی را در نظر داشته باشد. این معیار ها مسائل بسیار تاثیر گذاری هستند که معمولا در طی جلسات مشاوره تلفنی ازدواج نیز به آن ها پرداخته می شود و بهتر آن است که زوجین از قبل تا حدودی به این موضوعات آشنایی داشته، در مورد آن ها فکر کرده و آمادگی لازم را برای بهینه ساختن جلسات مشاوره تلفنی ازدواج داشته باشند.

یکی از این موضوعات توقعات زناشویی زوجین از یکدیگر است. طرفین باید دلیل انتخاب شدنتان حتی زمانی که هنوز رابطه در حد خواستگاری است بدانند. در مورد اینکه چرا طرفتان فکر می کند شما ممکن است به دردش بخورید از یکدیگر سوال کنید. از این طریق انتظارات یکدیگر را خواهید فهمید.

همچنین لازم در مورد میزان هوش فرد و میزان شباهتش به خودتان بدانید. می توانید از سرعت صحبت کردن، دایره لغات مورد استفاده فرد، میزان درک او از طنز و کاریکاتور، معلومات عمومی و تخصصی او و تعداد کتاب هایی که خوانده است به هوش وی پی ببرید.

مسئله بعد این است که میزان هوش هیجانی فرد را بشناسیم. برای این کار ببینید آیا فرد عواطف خود را نشان می دهد؟ چگونه نشان می دهد؟ در عصبانیت چه می کند؟ حسادت ها و خشم هایش را در خودش می ریزد یا بروز می دهد؟ اهل تلافی و انتقام جویی است یا خیر؟

بالاخره اینکه روابط خانوادگی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای پی بردن به این موضوع می توانید از صحبت کردن در مورد چگونگی روابط خود با پدر و مادر و اعضای خانواده تان شروع کنید و سپس از چگونگی روابط وی با اعضای خانواده اش سوال کنید و از او بخواهید که آن را برایتان شرح دهد.

علاوه بر نکاتی که به آن ها اشاره شد آشنایی و شناخت علمی برخی ویژگی های شخصیتی که بیانگر و شناساننده سلامت و یا عدم سلامت روانی فرد است می تواند در مراحل اولیه بسیار سودمند باشد همچنین با دانستن این مطالب می توانید ارتباط مفید تر و بهینه تری با مشاورتان برقرار کنید. بر اساس مطالعات صورت گرفته شش بعد سلامت روان عبارتند از:

۱. خودپذیری

۲. روابط مثبت با دیگران

۳. خودمختاری

۴. تسلط بر محیط

۵. مقصود (هدف) در زندگى

۶. رشد شخصی

افراد سالم کسانی هستند که دارای سطوح بالاتری از این شش ویژگی هستند. افرادی که از خودپذیری بالایی دارند از نگرش مثبت به خود برخوردارند، جنبه های متعدد خود (هم مثبت و هم منفی) را می پذیرند و در مورد گذشته احساس خوبی دارند.

افرادی که از روابط مثبت و خوبی با دیگران برخوردار هستند روابط گرم، رضایتبخش و مطمئنی با دیگران دارند، به رفاه دیگران (در کنار رفاه خودشان) اهمیت می دهند، از همدلی عمیق، محبت و صمیمیت برخوردار هستند و مصالحه آرامش در روابط انسانی را درک می کنند.

افرادی که از خودمختاری بالایی برخوردار هستند مستقل و با اراده هستند، در برابر فشارهای اجتماعی و محیطی برای فکر کردن و عمل کردن به شیوه خاص و عام مقاومت می کنند و رفتارشان از طریق محرک های درونی تنظیم می شود و با معیارهای شخصی خودشان را ارزیابی می کنند نه معیار های دیگران.

افرادی که از تسلط بالایی بر محیط برخوردارند در رابطه با محیط احساس اداره کردن، تسلط و شایستگی می کنند، با این تصور زندگی می کنند که بر فعالیت هاای بیرونی کنترل دارند و می توانند آن ها را اداره کنند، از فرصتهای موجود در محیط استفاده موثر می کنند، می توانند موقعیت هایی را انتخاب کنند یا خلق نمایند تا با نیاز ها و یا ارزش های شخصی شان تناسب داشته باشد.

مشاوره تلفنی ازدواجافرادی که دارای هدف های کوتاه مدت و بلند مدت در زندگى خود هستند احساس می کنند زندگی حال و گذشته معنی دارد و با امید و انگیزه بالا برای زندگی کردن برنامه ریزی می کنند.

افرادی که از میزان رشد شخصی بالایی برخوردار هستند احساس می کنند جریان رشد ادامه دارد، خود را رشد کننده و گسترش یابنده می بینند، به روی تجربیات جدید گشوده هستند و تغییراتی که تجربه می کنند بیانگر خودآگاهی، پیشرفت و خوداثر بخشی بیشتر است.

علاوه بر شناخت ویژگی های افراد سالم بهتر است با برخی از ویژگی های افراد ناسالم هم آشنایی مختصری داشته باشیم. از جمله افرادی که دارای ویژگی های ناسالمی هستند می توان به کنترل گر ها اشاره داشت. افراد کنترل گر در عین حالی که انسان هایی عاطفی و یا حتی بسیار زودرنج هستند اما به سادگی احساسات و عواطف خود را بروز نمی دهند، از قانون همه یا هیچ یا صفر و صد پیروی می کنند، ریزبینی، موشکافی و نظارت دقیق را در تمام امور زندگی خود و دیگران لحاظ می کنند، از ایده آل های زندگی مشترک و رعایت کردن آرمان های اخلاقی سخن می گویند اما از رعایت کردن آن ها در زندگی زناشوی شان و روابط خود با اطرافیان عاجزند، طوری رفتار می کنند و تصمیم می گیرند که انگار ربطی به دیگران ندارد و آن ها هیچ حقی در تصمیم گیری ندارند و در بسیاری از موارد دوست، همکار و به ویژه همسر خود را محکوم می کنند.

در واقع کنترل گر ها دائما در حال کنترل دیگران هستند اما خودشان به هیچ عنوان زیر بار کنترل شدن نمی روند و با دیدگاه کمال گرایانه خود معیار ها و استاندارد های غیرقابل دسترس تعیین می کنند. در عده ای از افراد کنترل گر علائم عزت نفس «پایین» یا عزت نفس «کاذب» دیده می شود. این گروه از افراد اگر چه در جنگ قدرت و سلطه گری برنده هستند اما به زودی خودشان نیز توسط ویژگی های کنترل گری شان محدود می شوند زیرا شور و هیجان همسر و دوستان خود را برای بروز آزادانه احساساتشان از بین می برند و زندگی را به یکنواختی می رسانند.

اگر نامزدتان مدام به‌دنبال جنگ قدرت است و از اینكه با كنترل كردن شما این جنگ را ببرد لذت می‌برد، در مورد انتخابش تجدید نظر كنید. زیرا این افراد به سادگی تغییر نمی کنند. این افراد معمولا برای توجیه رفتار های آزار دهنده شان اسامی مختلفی برای آن می تراشند برای مثال ممکن است اسم آن را عشق بگذارند. چنین افرادی پر از ترس و نا امنی هستند و در بیشتر موارد نه تنها با كوتاه آمدن ‌ها و مدارا کردن های شما بهتر نمی‌شوند بلكه مسیر را برای شك كردن‌ ها و كنترل‌گری ‌های بیشتر و بیشتر او هموار تر کرده اید.. کنترل گر ها معمولا از دردی درونی رنج می‌برند و تنها مداخلات و درمان‌های طولانی ‌مدت روانشناختی و تخصصی است كه می‌تواند آن ها را آرام‌ كرده و این عادت ها را کمی تعدیل نماید. اما یادتان باشد كه این آدم‌ ها به راحتی حاضر نخواهند شد که تحت درمان قرار گیرند و بهتر است تا می توانید چنین فردی را برای زندگی مشترک انتخاب نکنید.